جستجو در سایت

کانال تلگرام

در کانال تلگرام هیئت عضو شوید.

کتاب آموزش وبلاگ نویسی

دانلود کتاب آموزش وبلاگنویسی در بلاگفا - امیر علیپور

حدیث

صفحه اصلی پیامبران زندگينامه حضرت خديجه (س)

زندگينامه حضرت خديجه (س)

زندگينامه حضرت خديجه (س)هئیت مذهبی علی اکبر(ع)


پدر او: خو يلد بن عبد الغري بن قُصَي بن کلاب است.
مادر او: فاطمه دختر زائده بن أصَم است.
تولد: سال 68 پيش از هجرت
فرزندان: قاسم، عبدا...، زينب، ام کلثوم، فاطمه و رقيه مي باشند.
لقب: طاهره
وفات: در ماه رمضان سال دهم بعثت و پس از سه روز بعد از وفات ابوطالب است.
پيغمبر(ص) او را در حجون دفن کرد و خود او را در قبر گذاشت و سال وفات او عام الاحزان (سال اندوه ها) ناميده شده است و خديجه به هنگام وفات 65 سال داشت.***
حضرت خديجه سلام الله عليها يکي از چهار زن کامل دنيا، اولين و بهترين همسر رسول خدا صلّي الله عليه وآله و سلّم و مادر فاطمه زهرا و طاهر* است.
کنيه او «ام هند» است و قبل از رسول خدا دو شوهر به نامهاي «عتيق بن عائذ» و «عمرو الکندي» داشت و از آنها فرزنداني به دنيا آورده بود.
جريان خواستگاري و ازدواج رسول خدا صلّي الله عليه وآله و سلّم با خديجه خواندني و مفصّل است. خديجه به رسول خدا گفت:«من براي شما زني را در نظر گرفتهام.»
رسول خدا فرمود:«او کيست؟»
خديجه عرض کرد:« او کنيز شما خديجه است.»
خديجه که يکي از ثروتمندان عرب به شمار مي آمد و نوشته اند هشتاد هزار شتر و پول هاي فراواني در دست افراد مختلف براي تجارت داشت، وقتي مي خواست با رسول خدا ازدواج کند، گفت:«به خدا قسم اي محمـد، اگر مال تو کم است، مال من زياد است. کسي که خودش را در اختيار تو ميگذارد، چگونه مالش را در اختيارت نگذارد؟! من با تمام اموال و کنيزانم در اختيار توام.»
خديجه بعد از ازدواج با رسول خدا به عمويش، ورقه، فرمود:« اين اموال مرا بگير و نزد محمـد ببر و به او بگو من تمام اموال و بردگان و آنچه را در اختيار من است به او هديه ميکنم.»
ورقه اين خبر را در بين زمزم و مقام ابراهيم با صداي بلند به گوش همه مردم رسانيد و آنها را شاهد گرفت.
در جريان کناره گيري رسول خدا از خديجه قبل از ايجاد نطفه فاطمه عليهاالسلام، پيامبرعمار ياسر را نزد خديجه فرستاد و فرمود به او بگو:«اي خديجه گمان مبر که کناره گيري من از توست. نه، خداوند به من چنين امر فرموده است. گماني جز خير مبر و بدان، خداوند هر روز چندين بار به ملائکه اش به تو مباهات و فخر ميکند.»
خديجه عليه اسلام در هنگام زايمان فاطمه عليهاسلام تنها بود و زن هاي مکه و قريش از او کناره گرفته بودند. خديجه را غم و اندوه فرا گرفته بود که ناگهان چهار زن بلندقامت شبيه زنهاي بني هاشم وارد اتاقش شدند.
خديجه ترسيد. آنها عرضه داشتند:« محزون مباش اي خديجه. ما فرستادگان پروردگار توايم. ما خواهران توايم: ساره و آسيه و مريم و صفرا. آمده ايم تا تو را کمک کنيم ».***امام صادق عليه السلام فرمود: وقتي خديجه عليهاسلام وفات کرد، فاطمه عليهاسلام به رسول خدا پناه برد. به دور پیامبر میچرخید و میگفت:«پدر جان، مادر من کجاست؟»
جبرئیل علیه السلام نازل شد و عرضه داشت:«ای رسول خدا، پروردگارت امر فرمود به فاطمه سلام برسان و بگو مادرش در خانه ای است از یاقوت و زبرجد که اطاقهایش از طلا و ستونهایش از یاقوت قرمز ساخته شده و با آسیه و مریم همنشین است ».***آخرين سخن خديجه، به هنگامي که بر بستر مرگ خفته بود، از درد و رنج هائي که در راه پيامبر(ص) ديده بود کم ارج تر نبود. لحظه اي که شبح مرگ بر چهره او سايه افکنده بود به پيامبر چنين مي گويد:
« اي رسول خدا ...... من در حق تو کوتاهي کردم و آنچه شايسته تو بود، انجام ندادم.از من در گذر و اگر اکنون، دل در طلب چيزي داشته باشم, خشنودي توست.»
کلمات بر لبان پاکش مي لغزد و آخرين نفسهايش را با خشوع و ايمان بر مي آورد ...... خدا خديجه را رحمت کند. آن نمونه بارز زن مسلمان که براي عقيده و رسالتش پيکار کرد.
طاهر پسر رسول خدا و خدیجه بود که پس از بعثت به دنیا آمد ولی مانند دیگر پسران پیامبر در مکه فوت کرد .***ابن عباس گفته است: رسول خدا (ص) بر روي زمين چهار خط کشيد و گفت آيا مي دانيد اين چيست؟
گفتند: خدا و رسولش داناترند.
پس رسول خدا (ص) گفت: بهترين زنان اهل بهشت چهار تن هستند: خديجه دختر خويلد، فاطمه دختر محمد (ص)، مريم دختر عمران و آسيه دختر مزاحم زن فرعون.
مناقب خديجه فراوان است و او از ميان زنان کسي است که به مرحله کمال رسيده است. او خردمند و با جلال و متدين و پاکدامن و بزرگوار و از اهل بهشت بود. پيغمبر (ص) او را ستايش مي کرد و بر ديگر زنان مؤمن برتري مي داد و او را بسيار بزرگ مي داشت تا جائيکه عايشه مي گفت: به زني رشک نبردم آنچنان که به خديجه حسد ورزيدم زيرا که پيامبر (ص) بسيار زياد از او ياد مي کرد.

درباره ما

با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به وبسایت هيئت جوانان حضرت علي اکبر(ع) شهرک فرارت (شهرستان شهریار) خوش آمديد.
شماره پیامک هیئت:10009122204665

لوگوی هئیت جوانان حضرت علی اکبر(ع) شهر وحیدیه شهرک فرارت

پیوندها

شماره حساب هیئت

شماره حساب بانک تجارت

شماره حساب: 190068331 بانک تجارت
نام صاحب حساب: هیئت جوانان حضرت علی اکبر(ع)فرارت
سیستم واریزی شبا:

IR410180000000000190068331
نام شعبه: شعبه شهرقدس
کد شعبه:782

شماره حساب بانک ملت

شماره حساب: 4265231230بانک ملت
نام صاحب حساب: هیئت جوانان حضرت علی اکبر(ع)فرارت
سیستم واریزی شبا:

IR34012001000000494856265
نام شعبه: شعبه اندیشه
کد شعبه:88225

شماره حساب بانک ملی

شماره حساب: 0340958864003بانک ملی
نام صاحب حساب: هیئت جوانان حضرت علی اکبر(ع)فرارت
سیستم واریزی شبا:

IR34012001000000494856265
نام شعبه: شعبه آموزش و پرورش شهرستان شهریار

کد شعبه:2355